Bezpieczny spływ kajakowy z dziećmi.

kajak na rzece

Spływ kajakowy z dziećmi.

Wiele osób zastanawia się, czy dobrym pomysłem jest zabieranie dzieci na spływ kajakowy. Rodzice obawiają się często, że dziecko szybko się znudzi lub też może wystraszyć się wody. Obawy te jednak potwierdzają się niezwykle rzadko. Od wielu lat wypożyczamy kajaki  na spływy dla rodzin z dziećmi w bardzo różnym wieku. W przeważającej większości początkowe obawy zamieniają się w świetną zabawę i radość dla całej rodziny.

O czym warto pamiętać?

To, jak przygotować się na spływ zależne jest od wielu czynników. Często zdarza się, że rodzic lub oboje rodzice nie potrafią pływać, lub też boją się wody. W takiej sytuacji trudno im wyobrazić sobie, że mogliby pływać kajakiem. Warto uwzględnić wtedy dwie bardzo ważne kwestie. Po pierwsze wybierając rzekę, po której mamy płynąć upewnijmy się, że jest ona płytka i raczej leniwa niż rwąca. Wypożyczając kajak zawsze, powinniśmy otrzymać kapok lub kamizelkę asekuracyjną, która pomoże nam utrzymać się na powierzchni wody w razie gdybyśmy wypadli z kajaka. Warto jest podzielić się swoimi obawami z organizatorami spływu w chwili dokonywania rezerwacji kajaka. W takiej sytuacji możemy liczyć na dobranie odpowiedniej trasy, która będzie najbardziej dla nas odpowiednia oraz wyczerpujący instruktaż przed spływem. Jak wynika z naszych doświadczać rzeczowa rozmowa na temat tego, czego można spodziewać się na spływie oraz jak poradzić sobie w różnych sytuacjach dodaje otuchy i daje więcej pewności siebie osobom rozpoczynającym swoją przygodę z kajakiem.

Drugą niezwykle ważną kwestią dotyczącą obaw związanych ze spływem jest możliwość „zarażenia” naszym lękiem dzieci, które będą uczestnikami spływu. Nawet jeśli nie wyrażamy naszych lęków za pomocą słów to jednak dzieci doskonale wychwytują nasz niepokój i obawy. W takiej sytuacji reagują lękiem na sytuację, która wzbudza lęk u ich rodziców. Jak wynika z naszych obserwacji małe dzieci podczas spływu czasami zasypiają. Usypiają je odgłosy przyrody i delikatne kołysanie kajaka. Starsze dzieci zachwycają się napotkanymi po drodze ptakami i roślinami. Często zmieniający się krajobraz oraz powalone drzewa, które trzeba czasami omijać, sprawiają, że na rzece nie jest nigdy nudno. Spływ często jest też dla dziecka doskonałą okazją do ćwiczenia się w roli nawigatora lub też nauki współpracy podczas wiosłowania

Jak przygotować się do spływu z dziećmi?

Planując rodzinny spływ, warto zadbać o odpowiedni strój dla jego uczestników. Należy uwzględnić warunki atmosferyczne i pogodę w danym dniu. Biorąc jednak pod uwagę zmienność i nieprzewidywalność warunków pogodowych warto przygotować się na różne ewentualności. Co warto przygotować, wybierając się na spływ kajakowy?

  • Ubrania z tkanin, które szybko wysychają, wygodne z możliwością założenia czegoś na wierzch gdy zrobi się chłodno. W czasie wiosłowania do kajaka prawie zawsze nalewa się trochę wody, oznacza to, że po spływie możemy mieć mokre siedzisko.
  • Czapka lub kapelusz oraz okulary przeciwsłoneczne, które chronią nas przed słońcem, warto pamiętać o tym że mogą spaść nam z głowy gdy będziemy przepływać pod konarami (nie zabierajmy ze sobą ulubionych lub wartościowych rzeczy ponieważ możemy je stracić)
  • Krem z wysokim filtrem oraz spray na komary (często zdarza się, że podczas spływu zmienia się krajobraz, płyniemy przez las a po chwili na otwartym słońcu) Słońce w połączenie z wodą często prowadzi do opalenizny nawet w dni gdy nie ma wysokich temperatur.
  • Wygodne buty, które będą trzymały się stopy (takie, w których swobodnie będziemy mogli wejść do wody gdy np. utkniemy na mieliźnie lub też zrobimy postój na piknik)
  • Woda do picia i coś do zjedzenia. Dzieci uwielbiają jeść podczas podróży, w tej kwestii kajak nie różni się dla nich od innych środków transport. Warto pamiętać o zabezpieczeniu przed wodą tego co zabierzemy ze sobą.
  • Wodoodporna torba, do której włożymy wszystko to co nie chcemy, aby się zamoczyło. Oprócz okrycia wierzchniego dla dzieci i czegoś do jedzenia możemy schować tam również dokumenty i kluczyki od samochodu.
  • Ubranie na zmianę, które możemy pozostawić w samochodzie. Po spływie często zdarza się, że mamy mokre siedziska, czasem więcej ubrań jest mokrych, szczególnie gdy po drodze dzieci chlapią się lub też mamy na pokładzie w kajaku czworonożnego przyjaciela. W samochodzie możemy zostawić również buty, które zmieniamy po spływie.
  • Foliowy płaszcz przeciwdeszczowy. Pogoda czasem bywa zmienna i nieprzewidywalna. Płaszcz taki nie zajmuje dużo miejsca a może bardzo przydać się w razie nieoczekiwanych opadów deszczu.

Warto też pamiętać, że jeśli uczestnikiem spływu jest dziecko do 5 roku życia  możemy poprosić o kajak dwuosobowy z dodatkowym siedziskiem i kapokiem. Wersja taka zazwyczaj nie wiąże się z dodatkową opłatą. W naszej wypożyczalni nigdy nie pobieramy opłat za takie dostawki.

Karolina Kędzior

Spływy Kajakowe BASTEK

Po więcej kajakowego świata odwiedź zakładkę blog.

Zamknij Menu